Článek

Jdi za každou duhou, dokud nenajdeš svůj sen

Podtitul: zkratka k tvoření vlastní reality

Včera jsem slavila narozeniny. Mám před sebou druhou polovinu života a moc se těším, čím mě ještě život překvapí. Den před tím jsem mluvila s kamarádkou, která mě zná už dlouho. Je přesvědčená, že jsem statečná. Nějak jsem se zahloubala do významu toho slova. 

Jde o slovo slovanské, které vzniklo z praslovanského stati, ve významu stanout, postavit se, trvat. Statek tedy bylo něco stálého, něco pevného, a proto také užitečného. O českém slovese stát a stát se a jeho téměř nekonečném počtu různých příbuzných by se dalo mluvit dlouhé hodiny. (z webu Českého rozhlasu)

Pravděpodobně proto si slovo statečný spojujeme s významem postavit se tomu, co přichází nebo nebezpečí beze strachu. A přijde mi to vlastně naprosto přirozené, být statečná. Proč? Je to naše základní nastavení. Vždycky si vzpomenu na moje děti, které v prvních letech svého života čelili všem nástrahám života beze strachu. Statečnost jsem je nemusela učit. Žel jsme jí odnaučila.

A teď se vracíme na začátek. Společně jdeme vstříc tomu, co bude, beze strachu. Strach je totiž fakt nanicovatý stav. Není potřeba. Když jsme v nebezpečí, všechno v nás se vzbudí a my jsme připravení, bdělí, v plné síle. Vnímáme tu největší energii života a všechny informace k nám přicházejí jakoby samy. No protože tam nemáme bariéru strachu. 

Proč jsme se s kamarádkou bavily o statečnosti? Obě jsme několikrát v životě začínaly znovu. Znovu s novým partnerem, znovu karéru, znovu být maminkou, znovu vztahy, znovu finance, znovu zklamání, znovu nadšení, znovu … Začínat znovu vyžaduje mnoho energie. A ta by tam nebyla, kdybychom měli strach. A často není.

Minulý týden jsem se bavila shodou okolností s několika ženami, které neměly energii začít znovu. Plně je chápu. Strach je prostě takový izolant. Pošle nás do místa, kde není z čeho čerpat. Miluju práci koučky, kdy mohu lidem pomoci odkrývat vlastní strachy a nastavení. Ale i tak se stane, že ten druhý neslyší. Není to záměrné. Strach ho nebo ji izoloval natolik, že k němu nepronikne lidské slovo. 

A tady musí přijít na řadu srdce. Otevřené srdce dokáže projít vrstvou strachu k tomu druhému srdci a napumpovat ho nadějí, láskou a pocitem, že mám nějakou hodnotu. O čem je tedy transformativní koučink? A otázka přichází opravdu včas. Tuto neděli budu do rukou nových transformativních koučů vkládat certifikáty po absolvování Akademie PRO profesionály a lídry. O čem bude jejich další život? 

Jacqueline Hollows by jim i tobě mohla být inspirací. Je to transformativní koučka. Pracuje ve věznicích s lidmi, kteří sedí na 20 a více let. Její motto je: „Vystupte ze své komfortní zóny, opřete se do neznáma a podnikněte inspirativní akci.“ Taky tam slyšíš – bud‘ statečný? 

Vystoupit z komfortní zóny je v mém pojetí vystoupení ze strachu. Nesnášíme to tam, ale je to tam bezpečné, protože to tam známe. Tolik lidí zůstává ve vztazích, které nesnáší nebo jsou dokonce opravdu nebezpečné, jen proto, že se bojí odejít. Tolik lidí zůstává na místě, jen proto, že se bojí pohnout. Tolik lidí nesní o své budoucnosti jen proto, že se bojí, že to nevyjde. 

“Nevím co chci. Bojím se něco chtít. Protože, co se stane, když to nevyjde?”

Odpověď: nestane se nic. Barbara Streisand a Jamie Foxx přezpívali píseň z filmu Sound of Music, ve které se zpívá: “Když chceš něco, co jsi nikdy neměl, tak musíš udělat něco, co jsi nikdy neudělal.” 

Jít do něčeho nového znamená vystoupit z toho, co známe a čelit tomu, co přijde. Není to žádná záhada. Děláme to každou chvíli našeho života. Jen používáme dar myšlení a tvoření proti sobě. Nevědomky si vytváříme svět, jak bude vypadat za 5 minut, 5 hodin, 5 let. A pak se bojíme, že skutečnost taková nebude. Chápu. ALE, co když skutečnost bude ještě lepší.
Nebo, co když můžeš “udělat objednávku” toho, jak bude budoucnost vypadat.

Zkus to: Bez bázně a hany, představ si, co opravdu chceš. Neboj se ničeho. Jen si to představ do detailu. A pak to nech jít stejně jako jsi před chvíli opustil svůj strach vůbec do tohohle cvičení jít. A pak čekej. 

Až se to stane, až se to vyplní, dej mi vědět. Potvrdím ti, že můžeš vytvářet svou realitu. Svou budoucnost. Svůj osud. 

Jacqueline Hollows napsala knihu Křídlo anděla, kterou právě překládáme do češtiny a bude k dispozici během našeho Summitu The Listening World. Jacqueline tam vystoupí. Spolu s ní i Derek, kterého objevila na skupinovém sezení v jedné věznici. Když pochopil 3 principy, vše se pro něj změnilo a dostal se z vězení ven. Jacqueline ho udělala ředitelem vlastní neziskové organizace. Poslechnout si oba dva můžeš i ty na našem Summitu, na který je nejvyšší čas koupit si vstupenku. 

Zde pro tebe mám přepis do češtiny slov, která si vyměňují na začátku písně Barbra Streisand a Jamie Foxx:

Každý má nějaký sen, nemyslíte?

Ano, ale otázkou je, jak si ho splnit.

No, v první řadě, pokud si to dokážete představit, pak toho můžete dosáhnout.

Jo, jo, jo, ale může to trvat dlouho …

Možná to bude vyžadovat hodně tvrdé práce.

Souhlasím, když chceš něco, co jsi nikdy neměl.

Musíš udělat něco, co jsi nikdy nedělal, že?

Mhmm, to se mi líbí…

Musíš mít trpělivost.

Jeden den za druhým.

Postupně.

Krok za krokem.

S trochou lásky v srdci.

Ach, ano, vskutku.

Riskni to taky

A pak

[sbor: Jamie Foxx a Barbra Streisand]

Vyšplhej na každou horu

Hledej vysoko i nízko

Sleduj každou cestu

Každou cestu, kterou znáš

Vyšplhej na každou horu

Přebroď každý potok

Sleduj každou duhu

dokud nenajdeš svůj sen

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Nejčtenější články:

Blog

Další články

Nejčtenější články